https://drive.google.com/file/d/1o2AZxX9aXgVgBiq9X6Qw5Egk8M6GpGCn/view?usp=sharing

Marzec i kwiecień 2025 upłynął w naszej szkole pod znakiem historii, a konkretnie – wielkiego jubileuszu 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. Z tej okazji przystąpiliśmy do konkursu  o tytuł Szkoły 1000-lecia!, zorganizowaliśmy szereg kreatywnych, konkursowych wydarzeń, które nie tylko przybliżyły uczniom naszej szkoły czasy pierwszych Piastów, ale też wciągnęły ich w pasjonującą przygodę z historią. Oto nasza relacja z tych niezwykłych działań!

1. Podziękowania dla Bolesława Chrobrego

Tym wyjątkowym, doniosłym wydarzeniem rozpoczęliśmy realizację projektu 1000-lecie królestwa Polskiego. W iście średniowiecznym stylu, klimacie a także przy zachowaniu średniowiecznego języka złożyliśmy gratulację królowi…, który zgodnie z etykietą dworską przemówił do ludu i  podziękował!

2. Escape room: "Tajemnica Królewskiej Korony"

Uczniowie klas VI–VIII mieli okazję zmierzyć się z wyzwaniem godnym średniowiecznych rycerzy. W specjalnie zaaranżowanej sali przypominającej średniowieczny zamek odbywała się gra typu escape room, w której trzeba było rozwikłać tajemnicę zaginionej korony Bolesława Chrobrego. Zagadki, szyfry, zamki, ukryte pergaminy… Emocji nie brakowało! Wszystko w klimacie dawnych czasów - rekwizyty i nastrojowe oświetlenie. Uczniowie szukali rozwiązań w półmroku – do dyspozycji mieli tylko dwie latarki - wykazali się sprytem, logiką i znajomością faktów historycznych.

3. Lekcja specjalna: "Kim był Bolesław Chrobry?"

Dla młodszych uczniów zorganizowano niezwykłą lekcję, podczas której poznali postać pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego. Była to nie tylko prezentacja połączona z prelekcją dostosowaną do wieku uczestników (klasy I – III), animacją o Bolesławie Chrobrym, ale też rysowaniem portretu króla i rozwiązywaniem przygotowanych kart pracy.

4. Konkurs plastyczno-projektowy: „Banknot z królem”

Czy Bolesław Chrobry mógłby trafić na banknot? Uczniowie klas I–VIII twierdzili, że jak najbardziej! I zaprojektowali własne wersje banknotów z jego wizerunkiem. Były korony, orły piastowskie, zamki, miecze, a także...Cyber Bolesław Chrobry! Prace zachwycały pomysłowością – niektóre przypominały prawdziwe banknoty, inne były bajecznie kolorowe i pełne symboliki. Wystawa prac zdobiła szkolny korytarz przez wiele dni.

5. Quiz historyczny: „Od Chrobrego do czasów współczesnych”

Wiedza historyczna poszła w ruch! Starsi uczniowie wzięli udział w quizie, który sprawdzał ich znajomość najważniejszych wydarzeń, postaci i dat nie tylko  czasów pierwszych królów Polski, ale również z historii XIX i XX wieku Rywalizacja była zacięta, pytania nie należały do najłatwiejszych, ale uczestnicy pokazali, że historia to nie tylko daty – to opowieść, którą można świetnie znać i rozumieć.

6. Wystawa edukacyjna: „10 Królów Polski – dokonania przeszłości”

Drużyna uczniów uczestniczących w projekcie przygotowała imponującą wystawę edukacyjną, przedstawiającą dziesięciu najważniejszych królów Polski – od Bolesława Chrobrego po Stanisława Augusta Poniatowskiego. Każda postać miała swoją planszę z portretem, ciekawostkami i osiągnięciami. Wystawa wzbudzała duże zainteresowanie i stanowiła doskonałą pomoc dydaktyczną dla wszystkich klas.

7. Krzyżówka: „Pierwsi Piastowie”

Nie zabrakło też klasycznej formy sprawdzenia wiedzy. Uczniowie zmierzyli się z krzyżówką tematyczną, w której hasła dotyczyły dynastii Piastów, ich osiągnięć, rodzinnych powiązań i ważnych wydarzeń. Wielu uczniów zaskoczyło nauczycieli znajomością nieoczywistych faktów – takich jak miejsce śmierci Mieszka I czy imię matki Bolesława.

8. Wielki Mecz o Puchar i drużynę Bolesława Chrobrego

We wtorkowy, słoneczny poranek rozegrano wyjątkowy mecz finałowy o Puchar i drużynę Bolesława Chrobrego. Na zielonym polu bitwy — niczym na dawnych polach Grunwaldu — stanęły naprzeciw siebie: Drużyna Bolesława Chrobrego oraz Zjednoczone Siły Piastów Północy. Atmosfera była iście królewska, godna uczczenia tysiąca lat od koronacji pierwszego króla Polski. Już od pierwszych minut drużyna Bolesława Chrobrego ruszyła do ataku niczym wojska przeciw Niemcom pod Cedynią. Skrzydłowy, znany jako "Szybki Rycheza", popisał się fenomenalnym rajdem w 12. minucie, który zakończył się bramką – jak celne uderzenie mieczem w tarczę przeciwnika. Zjednoczone Siły Piastów odpowiedziały silnym natarciem, ale ich ataki odpierał niezłomny obrońca "Wojmir z Gniezna", który nie przepuścił żadnej piłki, jak niegdyś straże grodowe nie przepuszczały obcych wojów. Zwyciężyły drużyny z klas: IV i VIII, które otrzymały pamiątkowy puchar. Drużyna Bolesława Chrobrego przywróciła ducha dawnych czasów i pokazała, że wartości takie jak odwaga, jedność i hart ducha wciąż żyją w sercach Polaków.

9. Podchody historyczne: „Z Chrobrym przez wieki”

Kulminacją działań były podchody terenowe, które zamieniły szkolny korytarz i boisko w prawdziwe pole przygody. Uczniowie, podzieleni na drużyny, przemierzali kolejne punkty, gdzie czekały na nich zadania logiczne, fizyczne i historyczne. Musieli rozszyfrować zagadki, ułożyć wiersz, czy zaśpiewać piosenkę, a także odczytać ukryte wiadomości. Śmiechu i ruchu było co niemiara, a nauka... przyszła sama!

10. Podsumowanie

Projekt „1000-lecie Królestwa Polskiego” pokazał, że historia może być fascynująca, inspirująca i bardzo, bardzo różnorodna. Dzięki zaangażowaniu drużyny Bolesława Chrobrego, pomocy koordynatorów powstały inicjatywy, które łączyły edukację z pasją, kreatywnością i zabawą. A Bolesław Chrobry – choć żył 1000 lat temu – na pewno byłby z nas dumny!