Raczej niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że fizyka rządzi życiem człowieka i nie tylko. Wszystko co dzieje się wokół nas można wytłumaczyć za pomocą praw fizyki. Fizyka znajduje wiele pożytecznych zastosowań w życiu codziennym np. podczas pisania długopisem/kredą, czy chodzenia wykorzystujemy siłę tarcia. Podczas mycia naczyń „psujemy” bardzo silne oddziaływania między cząsteczkami wody, gdy natomiast robimy bańki mydlane wykorzystujemy napięcie powierzchniowe cieczy. Podczas startu samolotu wykorzystujemy zjawisko odrzutu. Przykładów moglibyśmy podawać wiele i o tym mogli się przekonać uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika podczas obchodów Dnia Patrona 20 maja 2022r.

Wszyscy stali się eksperymentatorami i mogli wykonywać samodzielnie proste modele przedmiotów codziennego użytku i nie tylko. Pierwsze z nich to KONCENTRYCZNE KOPUŁY. Do ich wykonania uczniowie  wykorzystali mieszaninę wody i mydła. Po zanurzeniu w mydlanym płynie wydmuchiwali bańkę z powietrzem w środku. Drugi projekt to LATAJĄCY HELIKOPTER wykonany z drewnianych patyczków i gumek. Wyrzutnia, dzięki zjawisku odrzutu unosiła mały helikopter w górę, a on z kolei dzięki sile nośnej utrzymywał się w powietrzu. Kolejne doświadczenie to SILNIK ELEKTRYCZNY. Uczniowie samodzielnie wykonywali model prostego silnika elektrycznego. Ostatni projekt to WIBROBOT, w którym wykorzystano mikro silniki prądu stałego do ożywienia małych drucikowych konstrukcji. Szkolni eksperci z klasy ósmej, przygotowani przez panią dr Kamilę Nowicką, czuwali nad sprawnym przebiegiem wszystkich doświadczeń.

Dzień Patrona rozpoczęliśmy przypomnieniem sylwetki Mikołaja Kopernika, jego życia i dokonań naukowych. Na koniec odwiedziły nas pracownice Instytutu Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu pani dr inż. Dorota Dardas i pani dr inż. Magdalena Knapkiewicz. Pani dr inż. Dorota Dardas pracuje w Zakładzie Fizyki Ciekłych Kryształów i zajmuje się badaniem własności ciekłych kryształów, natomiast pani dr inż. Magdalena Knapkiewicz w Środowiskowym Laboratorium Badań Radiospektroskopowych, Na spotkaniu uczniowie uczestniczyli w pokazie, na którym mogli zobaczyć ciekły azot, wpływ jego niskiej temperatury na ciśnienie powietrza oraz zaobserwować reakcje, jakie zachodziły przy mieszaniu się  ciekłego azotu z ciekłymi kryształami. Było to niezwykle efektowne i spotkało się z żywiołowym odbiorem uczestników. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Wyszynach chętnie podejmie współpracę z Instytutem Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu.